Zbiornik Buforowy w instalacjach CO - Poradniki

Zbiornik buforowy (zasobnik buforowy), jest ostatnie zbiornik, w jakim składowana jest woda zasilająca ogrzewanie domu (woda grzewcza).

Pompa ciepła ogrzewa wodę, która znajduje do zbiornika buforowego. Instalacja ogrzewania domu pobiera wodę z bufora w sumy dodatkowo o temperaturze jaka jest nieodzowna do ogrzania domu w określonej chwili.

Za sterowanie ilością wody pobieranej z bufora oraz temperaturą zasilania ogrzewania domu odpowiada automatyka pompy ciepła poprzez zawór mieszający.

Najczęściej w buforze nie jest żadnego wymiennika ciepła, tylko może taki mieć, np. do podłączenia instalacji kolektorów słonecznych czy kubka na paliwo stałe – głównie w kwestie wężownicy grzewczej.

Zbiornik buforowy nie potrzebny

Zbiornik buforowy sprawdzi się w każdej instalacji. Ale, jeśli mamy energooszczędny dom, w sum zaopatrzony w ogrzewanie podłogowe, nie planujemy dodatkowego źródła ciepła do centralnego ogrzewania, jeśli pojemność wody w budowy jest korzystna, jeżeli zależymy obniżyć koszty inwestycji – nie musimy brać zbiornika buforowego.

image

Zasobnik buforowy potrzebny

Bufor będzie niezbędny, gdy:

- dom ogrzewany jest zbyt pomocą tradycyjnych grzejników,

- dom został rozdzielony na chwila obiegów o innej temperaturze wody grzewczej, np.: ogrzewanie podłogowe również grzejniki,

- jeśli do budów ogrzewania jesteśmy i podłączony kocioł na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym.

Zbiornik buforowy być potrafi

Zasobnik buforowy podnosi koszty inwestycji ale przynosi dużo zalecie:

- w dowolnych warunkach pracy instalacji zapewnia wymagany odpowiedni przepływ wody grzewczej przez pompę ciepła,

- zmniejsza częstotliwość kładzenia się pompy ciepła – niższe koszty ruchu oraz większa żywotność pompy ciepła,

- zmniejsza liczbę godzin pracy pompy bogata w układzie roku – wydłuża żywotność pompy ciepła,

- umożliwia mienie z dwóch taryf energii elektrycznej (dziennej również popularniejszej nocnej),

- stosując zbiornik buforowy o podobnej pojemności i płacąc się w dwóch taryfach możemy zredukować koszty prądu,

- pozwala magazynować prąd z instalacji fotowoltaicznej w sytuacje czystej wody z buforze, która potrafi ogrzewać dom i w nocy.

- w instalacjach z powietrzną pompą ciepła zbiornik buforowy, nawet o pojemności 50 litrów, pełni rolę magazynu ciepła wykorzystywanego podczas rozmrażania pompy ciepła

- woda z bufora pewno być jednocześnie używana do ogrzewania powietrza wprowadzanego do domu przez instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja). https://pomochydraulika.pl/tag/instalacja/

Jak może, zastosowanie zbiornika buforowego chce z wielu czynników. W wybranych sytuacjach projektant zaproponuje prostą instalację – bez bufora. W nowych, będzie się upierał – zbiornik buforowy pragnie być.